TİYATRONUN GÜNEYDOĞUSUNDAKİ YERLEŞİM ALANI

about-me

  Diğer bir yerleşim alanı tepenin doğu tarafı boyunca, tiyatronun güneydoğu kenarının aşağısında, bir dizi yapay teras üzerinde yer alır. Sadece kısmen kazılmış bu alan taş döşeli bir yol tarafından ayrılmış iki bloktan (insula) oluşur.

Çeşitli boyutlarda, ama genellikle küçük odalardan meydana gelen evler M.Ö. 4. yüzyılın ortalarında, M.Ö. 6. yüzyıla ait daha erken yapıların kalıntılarının üzerine yapılmıştır. Yapıların konumlarındaki değişiklikler, alanın her dönem kullanıldığına kanıttır. Roma Dönemindeki yeni iskânlar özellikle önemlidir. İnsula II'deki (yolun batısı) çok renkli mozaik döşemeli geniş bir oda M.S.1. yüzyıla tarihlenmektedir. Mozaik üzerindeki motifler, geniş kare alanları çevreleyen eşkenar dörtgen rozetler, bu kare alanların içindeki örgüler ile sınırlanmış dört yapraklı yoncalar ve nihayetinde büyün zemini saran meandr deseninden oluşur.

 


M.Ö. 4. yüzyılın ortalarında, M.Ö. 6. yüzyıla ait daha erken yapıların kalıntılarının üzerine yapılmıştır.

Mozaik üzerindeki motifler, geniş kare alanları çevreleyen eşkenar dörtgen rozetler, bu kare alanların içindeki örgüler ile sınırlanmış dört yapraklı yoncalar ve nihayetinde büyün zemini saran meandr deseninden oluşur.


İletişim

Telefon: (332)223-13-79
Fax: (332)241-13-09
Email: iasoskazisi@gmail.com
Website: www.iasoskazisi.selcuk.edu.tr

Selçuk Üniversitesi
Edebiyat Fakültesi - Arkeoloji Bölümü
Selçuklu/ Konya

 

Abone Olun !

Mail adresinizi yazarak Iasos hakkında ki gelişmeleri takip edin.